לימודים בזום

העברת שיעור בזום

החיים בעידן הדיגיטלי כוללים אפשרויות רבות מאוד שלא היו זמינות בעבר. למידה מרחוק, ובפרט באמצעות תוכנות כמו זום, היא דוגמה מצוינת לכך. האופציות החדשות שנפתחו בפנינו מחייבות התעמקות ורכישת בקיאות, כך שנוכל להפיק מהן מקסימום תועלת. מאחר שיש לא מעט הבדלים בין הוראה פרונטלית לבין לימודים בזום, גם מורים ותיקים נדרשים לפתח מיומנויות מסוימות ולהתרגל למציאות שבה התלמידים לא נמצאים לידם בכיתה אלא בתוך מסך. באופן דומה גם מי שכבר העבירו הדרכות לעובדים בארגון פעמים רבות והפכו למומחים זקוקים לסיוע כדי לבצע את אותה פעולה באמצעות מצלמת וידאו, מיקרופון ומסך. קבוצת גישות למצוינות פתיחה תוכנית הדרכה ייחודית שמסייעת ללמד גם דרך הזום באופן מיטבי.

לימודים בזום בצורה משמעותית ומהנה

 

הדגשים העיקריים של לימודים בזום

* שאלות של התלמידים או המשתתפים בהדרכה – חשוב לתכנן מראש את המדיניות בנושא, שכן שאלות הן דרך מומלצת להבטיח הפנמה מלאה של החומר. אפשר להודיע למשתתפים בשיעור כבר בתחילתו שבסוף יהיה זמן לשאלות ותשובות, ולהמליץ להם לכתוב כל שאלה שעולה בזמן ההרצאה, ועוד אופציה היא לאפשר הרמת יד וירטואלית והמתנה לקבלת אישור לשאול תוך כדי ההדרכה/שיעור.

* הפנמה – בהיעדר קשר עין ישיר, לא קל לוודא הפנמה טובה של החומר מצד כל התלמידים או העובדים. תרגול בסוף השיעור עשוי לסייע מאוד בכך.

* שמירה על רמת קשב מקסימלית – בעיקר באמצעות שימוש בסרטונים, מצגות, שאלות ותשובות ועוד.

* הפן הטכני – אחד האתגרים העיקריים הוא התנהלות טכנית אופטימלית. הטיפים החשובים ביותר הם מיקרופון איכותי במיוחד, שמירה על מבט אל המצלמה רוב הזמן (ולא אל המסך שעליו מופיעים התלמידים) ובמידת האפשר שימוש בשני מסכים (אחד שעליו מופיעים המשתתפים ואחד עם החומר שמועבר בשיעור/הדרכה).

* פידבקים – מומלץ לעודד את המשתתפים בשיעור לספק בסופו פידבקים, במידת האפשר אפילו באופן אנונימי – ולנצל את התגובות לשיפור נקודות התורפה כמו גם לניצול מלא של החוזקות.

 

ללמוד העברת שיעור בזום – מהטובים ביותר

על-מנת להבטיח לימודים בזום שיהיו אפקטיביים כמו לימודים פרונטליים, ובעצם אפילו יותר, נדרשים כאמור כישורים רלוונטיים. ההדרכה שפיתחה קבוצת גישות למצוינות מסייעת למורים ולאנשי חינוך לשמור על רמת עניין גבוהה לאורך השיעור, ליצור אינטראקציות מוצלחות גם מרחוק, לנהל את הכיתה ביעילות ובעיקר להעניק חוויית למידה משמעותית. ההדרכה, שמבוססת על ניסיון של למעלה מ-30 שנים בתחום ובמקביל גם על ידע עכשווי, מתאימה מאוד גם למי שמעביר הדרכות בארגונים ורוצה לרכוש את היכולת לעשות זאת דרך זום.