"פרישה יוצרת הזדמנות"- טיפים לפרישה

הפרישה מהווה לגבי רבים מהעובדים בחברות ובארגונים ולמשרתים במערכות הביטחון – חלום נכסף..

ביציאה לפרישה – רבים נכנסים ל"הלם חברתי" ומתקשים להתמודד עם הסיטואציה החדשה.

עובדים, לאחר עשרות שנים של תפקוד במסגרת מסודרת, אשר יצרה תחושת ביטחון ותמיכה,יוצאים לראשונה- בגיל יחסית מתקדם, ל"מרחב החברתי" ללא גבולות המסגרת.

הם נדרשים לבנות לעצמם מסגרת חיים חדשה.

ברמה האישית – מציאת עיסוק משמעותי, וברמה המשפחתית חברתית- התנהלות כאיש משפחה וכחבר, מתוך סטטוס אחר- ללא ההגנה הטבעית של המסגרת ממנה בא, מהתפקיד אותו מילא ומהסמכויות שהופקדו בידיו.

הוא נדרש כעת להתנהל מכוח אישיותו ומיומנויותיו האישיות, אשר יבואו לידי ביטוי בהתנהגותו ובהתייחסותו לסביבה המשמעותית בה הוא נדרש לתפקד.

מכאן, האתגר המרכזי בפרישה, הוא מעבר חלק וקל מתפקוד במסגרת מוגדרת לתפקוד ללא מסגרת חיצונית, אלא באמצעות יצירת מסגרת פנימית, שהפורש בונה לעצמו ובה מנהל את חייו מכאן והלאה.

 • זמן הפרישה הוא זמן להתנסויות חווייתיות חדשות – כעת לגיטימי שתצא לטייל, תלמד, תתנדב וכו'.. ואם לא תפסה אותך פעילות מסויימת, עבור לבאה. בסופו של דבר, תמצא את מה שמתאים לך.
 • תכנן את ההתנהגות התקציבית בהתאם ליכולתך הכלכלית –  שנים חסכת לתקופה שתפרוש, זה הגיע… חייה עפ״י יכולתך הכלכלית, לא יותר ואף לא… פחות. (העזר במומחים בתחום).
 • תרגל עצמך בהצגה עצמית נאותה – אתה לא "פנציונר".. ואתה "לא עושה כלום…״, ״פרשת לפני זמן מעבודתך/ תפקידך והיום אתה לומד, עובד, מתנדב, מקדיש לנכדים וכו'…״. אין צורך להתנצל, אני במעמד הזה בזכות.
 • שמור על הופעתך – הופעתך תלויה בך, אתה מופיע מכובד- מכבדים אותך, אל תיתן לאף אחד את ההנאה לראות אותך מוזנח…
 • שמור על בריאותך – סקר בריאות – מיועד לבריאים, אל תמתין להיותך חולה, משקל תקין, ראיה תקינה, שמיעה טובה, שיניים בריאות מאפשרות איכות חיים.
 • אל תוותר על פעילות פיזית – פעילות פיזית ובכלל זה פעילות מינית אינה קשורה לגיל, היא קשורה למוטיבציה. אל תוותר לעצמך, תקפיד על הליכה יומיומית, שחיה, פעילות מינית קבועה, זה ישפר את איכות החיים ואת איכות הקשר הזוגי שלך.
 • הקפד לתרגל ולשפר את מיומנויותיך האישיות – עם היציאה לפרישה הסביבה אינה שופטת אותך על פי תפקידך הקודם אלא על פי מיומנויות התקשורת שלך. זכור, ככל שמעמדך הקודם היה בכיר יותר, כך הציפייה ממך – גבוהה יותר.
 • שמור על בקרת השכל הישר – זה לוקח זמן, אירועים שליליים קורים "פתאום". בניית שגרה חדשה, מעניינת ומרגשת, לוקחת את הזמן שלה…

להלן טיפים שיש בהם לסייע לפורש – בתהליך הפרישה:

1

דוגמה 1

 • היפרד בצורה מכבדת מהממונה, מהעמיתים ומחברי הצוות – זה לא הזמן להתחשבן, זה כבר לא עוזר.. תשאיר טעם טוב שיתגעגעו אליך..
 • הכן את הבית לפרישה – גם להם קשה, בין אם לבן/בת זוג, בין אם אלה הילדים.. בחלל הבית מרחפת השאלה "מה יהיה"?
 • צור טקס מעבר, למשפחה ולחברים – מסיבת פרידה, ארוחה משותפת, הפלגה או סופ"ש משותף, לא רק עבורך- גם יקירך זקוקים למעבר מוגדר לסטטוס החדש.
 • "עשה כבוד…" להתנהלות הבית – הבית התנהל מאוד יפה בלעדייך שנים רבות, אל תפריע! תתבונן ותעריך.
2

דוגמה 2

 • צא לחופשה מסודרת – החופשה מאפשרת לך להבדיל בין הזמן שלפני לזמן שאחרי ונותנת זמן איכות למחשבה ושיחה אודות העתיד.
 • קח אחריות על אופי החיים שלאחר הפרישה – בידך הדבר, תתבונן, תבדוק, תיפגש עם חברים, מכרים וכו' ולאחר זמן, בצורה הדרגתית, התחל לאמץ תחומי עניין ופעילות.
 • אל תהיה עסוק בהיעלבויות – רבים מחברייך עדיין עובדים, זמנם לא בידם, אם לא חזרו אליך בטלפון, אם דחו פגישה, אם המתנת זמן רב מידי, זה לא קשור אליך, זה קשור ליכולת ההתארגנות שלהם, קבל זאת בהבנה ואל ״תשרוף״ את הגשר.
 • בנה לו"ז ביומנך – הגדר ביומן פעילויות מחזוריות, אירועי תרבות, התנדבות, ביקורים משפחתיים וכו', אחרת הזמן יברח לך. רק מי שמתכנן, יש לו זמן ויש לו למה לצפות.

  תפיסת הפרישה... בראי הנתונים

  מועד זה משתנה (לעיתים רחוקות) עפ"י תוחלת חיים או בין מגזרים. השיטה האמורה בו מספר מוגדר מלמד על ערך מלווה אותנו מגיל צעיר, החל בציוני ביה"ס, דרך ציוני קבלה ללימודים גבוהים,...

  המשך קריאה

  אתגר העסק הקטן

  בכדי לבחון את הכלים העומדים בפני העסק הקטן בהתמודדות עם הרשתות הגדולות בחרתי להשתמש באנלוגיה מעולם הרפואה ומהמגמה העולמית ההולכת ומתפתחת בטיפול הרפואי של המאה ה- 21. מה ניתן ללמוד מהמגמה...

  המשך קריאה

  מהי ההנחיה המשימתית?

  ההנחיה המשימתית כהתמחות הינה חדשה יחסית בעולם "הנחיית קבוצות" והיא תולדה של ההבנה ההולכת ותופסת מקום של כבוד ועיקרה "יש ידע רב, ניסיון וידע אצל הקבוצה" – מכאן שהאתגר המרכזי הוא בהפקתו...

  המשך קריאה

  הנחיית קבוצות - מוטיב מרכזי לקשר האנושי

  עולם ההדרכה בכלל, הנחיית קבוצות ואימון קבוצתי בפרט, הם מהתחומים שהופסקו מיד עם תחילת עידן הקורונה (אמצע מרץ) וטרם חזרו לפעילות (הראשונים לעצור והאחרונים לחזור). ההדרכה שאינה ניתנת ללמידה מרחוק ובכלל...

  המשך קריאה