פיתוח מנהלים לעומת הכשרת מנהלים

ההבדל בין פיתוח מנהלים להכשרת מנהלים

כאשר אנו אומרים "הכשרת מנהלים" אנו מתכוונים להכשרה מקצועית בה העובד או המנהל עובר תהליך, רוכש מקצוע באמצעות אימון והדרכה או לחלופין דרך ליווי אישי הבא לידי ביטוי באמצעות הצמדת בעל מקצוע לאורך זמן ולמידה ממנו תוך כדי עבודה.

הדגש בתהליך מסוג זה הוא במתן "דרכים", דרכי פעולה ותהליכים ברורים כיצד על המודרך לבצע את עבודתו. ניתן לראות שגם ששורש ד.ר.כ החבוי במילה "הדרכה " מדגיש את הגדרת הדרך אשר צפוי לעבור המודרך .

למשל, אם הכשירו עובד להשתמש בתכנת אקסל לצורך עבודתו הוא יקבל הדרכה שתכלול את הפעולות המדויקות והנוסחאות הספציפיות שעליו לרשום כדי להשיג את מטרותיו .

ואילו פיתוח מנהלים הנו תהליך פיתוח כישורי התנהגות למנהלים, אשר קיימים אצל המודרך אך הוא נדרש לפתח אותם במסגרת תפקידו.

על כן תהליך פיתוח כישורי מנהלים מתמקד באיתור יכולותיו של המנהל ופיתוח מיומנויות חדשות הנדרשות לו במסגרת תפקידו, אשר הוא צפוי להשתמש בהם במצבים שונים .

תהליך פיתוח המנהלים מטיל על המודרך את האחריות לפענח את הסיטואציה ולהתאים אליה את פעולותיו בעוד שבתהליך הכשרת מנהלים, הסיטואציות מוגדרות בדרך כלל מראש ומצריכות סדרת פעולות מתוכנת מראש של המודרך ועל כן האחריות להגדיר את הסיטואציה מוטלת על המדריך ולא על המודרך .

שתי הגישות הללו הן שתי תפיסות שונות של הכשרת מנהלים .

האם מדובר ברכישה של כלים מתוכננים מראש לסיטואציות מוגדרות כפי שבא לידי ביטוי בתהליך הכשרתי או שמדובר בפיתוח מיומנויות המנהל להשתמש בכישוריו הקיימים ולזהות ולהגדיר את הסיטואציה בעצמו ?

בעולם שבו השינויים מהירים ורבים ,הסיטואציה מוגדרת מחדש כל תקופה קצרה וכללי המשחק משתנים במהירות ,נראה שתהליך פיתוח מנהלים יהיה אפקטיבי פעמים רבות יותר מהכשרתם .

אמנם יש גם השפעה רבה למדרג ההיררכי של המנהל (ככל שהוא בהיררכיה ובעל סמכויות עליו לקבל יותר החלטות ועל כן נדרש לפיתוח ) וגם לתרבות הארגונית בה המנהל פועל (ריכוזית או מבוזרת) ,אך ככלל נעדיף ליצור מנהל גמיש שמסוגל לקחת אחריות על מציאות משתנה ומכיר ביכולותיו להשפיע עליה .

תרבות ארגונית שדוגלת בפיתוח מנהלים מכירה בחשיבותו של המנהל להחליט החלטות מותאמות למצב ולקחת אחריות כוללת על הארגון והאנשים שהוא מוביל ובכך מובילה למנהיגות מועצמת ומשפיעה.

למידע נוסף אודות:

קורס למנהלים  |   יעוץ וליווי אישי למנהלים  |   הכשרת מנהלים ועתודות ניהול  |  פיתוח מנהלים

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support