פיתוח גאוות יחידה בארגון

מהי גאוות יחידה

ביטוי המתאר מצב תפיסתי בו חברי היחידה (הצוות,הארגון) תופסים את עצמם כמיוחדים ובעלי ערך מוסף משותף בולט על סביבתם .שיוך החברים לקבוצת שייכות בעלת ערך מוסף בולט מייצרת להם חווית שליטה והשפעה על הסביבה(העצמה) שמהווה חלק משמעותי מזהותם .

מנהלים מעוניינים ליצור גאוות יחידה כחלק מתהליכי הניהול שלהם מכיוון שהיא מעצימה את העובדים ומחזקת את הזדהותם עם ערכי הארגון .

הנחות מוצא

  • סנוביזם חיובי – לחברי הקבוצה קיימת מוטיבציה פנימית נסתרת להרגיש נעלים (למשל עם ישראל עם סגולה,ל"ו צדיקים ,הבונים החופשיים ,הטמפלרים) .תחושת התעלות משפיעה ברמה הפיזית , הרגשית והקוגניטיבית על חברי הקבוצה ויוצרת בריאות ארגונית כוללת וסוג של חיסון פסיכולוגי כחלק מההתמודדות של הקבוצה עם האתגרים שמונחים לפתחה.
  • ייחוס תכונות מיוחדות – חברי הקבוצה מייחסים לעצמם תכונות מיוחדות שבזכותן הם מצפים להצלחה והשפעה – למשל טוהר מידות , מוכנות למאמץ ,זכות אבות וכו. תכונות אלו משתלבות עם ערכי הקבוצה והופכות לערכי ליבה בסיסיים שתורמים להעצמת החברים ,סוג של מורה דרך להתנהגות ולהתנהלות ולשילוב יחידים חדשים בקבוצה בסטנדרטים המצופים .
  • ניכור מערכים בסביבה – חברי הקבוצה מנוכרים לחלק מערכי הסביבה ורוצים שינוי – מרד ההתבגרות ,מתייונים מול מכבים , שמאל מול ימין. האנרגיה שנוצרת מתוך הרצון לשינוי יכולה להוות בסיס משמעותי להתפתחות הקבוצה וביצועיה וכן למנהיגות שמייצרת מנופים לשינוי הסיטואציה עבור הארגון .
  • דהאינדיבידואציה – חברי הקבוצה מאמינים לקבוצה יש חשיבות מעבר ליחיד ומוכנים להקרבה – קבוצת ספורט מול הכוכב ,הקרבה בקרב ,חלוציות .מוכנות החברים בקבוצה להקרבה מאפשרת בניית מערכות יחסים עמידות וחזקות לאורך זמן ,מוכנות ליזום ולהיות מחויבות למטרות משמעותיות ודוגמה אישית לקבוצות נוספות .

מיחיד ליחידה

בקבוצות משימה נוצרים פעמים רבות קונפליקטים ומשקעים על רקע מחויבות אנשי הצוות למשימתם. לעתים תופסים חברי הקבוצה את משימתם כמשימה אישית המופרדת ומובחנת ממשימת הצוות וכתוצאה מכך נוצרת גאוות יחיד במקום גאוות יחידה ובמקום שהקבוצה תהפוך לחלק משייכותו של היחיד היא נתפסת כעוינת עבורו.

כתוצאה מכך היחיד בקבוצת המשימה משתמש בהנחות המוצא שהוזכרו ככלי להגדרת מובחנותו מהקבוצה – הוא מייצר סנוביזם מול האחרים, מייחס לעצמו תכונות נעלות על חברי הקבוצה, מנוכר מערכי הקבוצה ומאמין בחשיבותו האישית ועדיפותה על פני הקבוצה.

על מנת להצליח בהפיכת היחידים לקבוצה על המנהיג לבנות גאוות יחידה ולגרום ליחידים בתוכה לשייך את עצמם אליה על פני העדפתם להפריד את עצמם ממנה .

כיצד משיגים גאוות יחידה?

  1. הגדרה ברורה של ערך מוסף משמעותי – ובניית חזון מארגן שיוצר חווית התעלות על המציאות הקיימת
  2. בניית אמון של חברי היחידה בערך זה תוך מציאת רציונאל ומערך תגמול שמחזק אמונה זו בעתיד או בהווה/
  3. על חברי הקבוצה להיות נבדלים מהסביבה (כולל סמלים גלויים ונראים) –ולכך נדרש השקעה בסמליות מותגית שנחשבת גם בעיני הסביבה כמשהו בולט ונבדל
  4. בניית ציפייה להצלחה ולעוצמה
  5. חברי הקבוצה יגדירו דרכה את זהותם ויתנו אחד לשני יחס מיוחד על פני יחסם לסביבה

פרטים נוספים אודות:

להזמנת ההרצאה "בונים גאוות יחידה" לחברות ולארגונים התקשרו: 077-9973041   או   >> לחצו כאן <<