על ההבדלים בין אימון – ייעוץ – ליווי

בבסיס תפיסת האימון, ההנחה כי ניתן לאמן כל אחד לשיפור מיומנויות התנהגותיות ובלבד שהוא מעוניין לעבוד על כך ומכיר בחשיבות של האימון ככלי שיכול לסייע לו להשגת מטרותיו ביתר קלות.

בדרך כלל אנשים מגיעים לאימון, לאחר שהתאכזבו ולא צלח בידם להשיג את מטרותיהם באופן הטבעי והמוכר להם.

קיים בלבול בשוק בתפיסת האימון האישי… אנצל במה זו להבהרת מספר מושגים:

אימון אישי – המתאמן מעוניין לשפר מיומנות ספציפית כגון מיומנות פרזנטציה בפני קהל, הצגה עצמית, קריינות, הנחיה ועוד. במסגרת האימון האישי הוא יתורגל בסימולציות על מנת להתאמן במיומנות החדשה שאותה הוא רוצה לאמן ולתרגל. אימון אישי עוסק בתרגול התנהגותי.

ליווי אישי – מתאים למנהלים שמעוניינים שאיש מקצועי יתלווה אליהם למקום העבודה, יצפה בהתנהלותם וייתן להם פידבק באשר לאופן התגובות שלהם, הובלת דיונים וישיבות, שיחות עם עמיתים, כפיפים ועוד. ליווי זה מתבצע בסביבת העבודה של הלקוח.

ייעוץ אישי – מיועד לאנשים שמעוניינים לקבל יעוץ מאיש מקצוע מיומן ומנוסה שבעזרת השכלתו וניסיונו יוכל לשאול את השאלות הנכונות וגם לתת מענה מקצועי אשר נכון לנועץ. כלל חשוב, אין ערך בייעוץ שהנועץ אינו מסוגל ליישמו!! בדרך כלל הייעוץ מגיע לאחר תהליך הליווי, או לחלופין לאחר תהליך של אימון וביצוע ראיון עומק, בו המאמן מאתר את הצרכים  של המתאמן.

נראה בשוק הרבה אנשי מקצוע שקוראים לעצמם “מאמנים” אבל בפועל אינם מאמנים באמת בשום מיומנות אלא מקשיבים, שואלים שאלות ונקודת ההנחה שלהם היא כי התשובה נמצאת אצל הנועץ/המתאמן. בחלק מהמקרים זה יכול להצליח וברוב המקרים ללא השכלה מתאימה וניסיון, המטרה לא תושג כיאות.

 

כותבת המאמר הנה ד"ר מיכל שלי ברק, מי שנחשבת למובילה בארץ בתחום האימון האישי לבכירים ואשר פתחה ערוץ ייחודי להכשרת מאמנים בקבוצת גישות.