ניהול בכיר- כבר לא נחלת הגברים: דוגמת שריל סנדברג

לאחרונה ניראה כי יותר ויתר נשים בעלות יכולת השפעה ורצון לחולל שינוי עומדות בקדמת הבמה הבינלאומית ומשמיעות את משנתן הפמיניסטית תוך דגשים שונים.

המשותף לכולן הוא הרצון לחולל שינוי ולהשפיע על אופן "תפיסת הנשים את עצמן" ועל אופן "תפיסת החברה את הנשים בכלל", זאת בשל הסיבה שרק 15-8 אחוזים מהמנהלים הם מנהלות, וששכרן של נשים נמוך מזה של הגברים ב-30-20 אחוז. ניראה כי זו תוצאה של דיכוי מתמשך בן אלפי שנים ושלממסד הגברי אין כל רצון או צורך לשנותו, שכן שום קבוצה בעלת כוח לא ששה לוותר על יתרונותיה ולחלוק בהם עם קבוצות חלשות יותר.

אי לכך ניראה נשים בתפקידי ניהול בכירים לוקחות על עצמן מעבר לתפקידן גם את הרצון להשפיע ולשנות.

בעשור האחרון נוספו לשדרות הניהול הבכיר נשים רבות וניראה כי יש מגמה לראות בנשים אופציה ראויה לניהול בכיר. דוגמה בולטת היא , אם בעבר עולם הבנקאות היה נחלת הגברים בלבד הרי שהיום נוכל לראות לדוגמא שצמרת בנק לאומי, בנק דיסקונט ועוד בנקים נוספים ממנים לתפקידי ניהול בכירים נשים לתפקידים שעד כה  נחשבו תפקידים גבריים בלבד. ניראה כי יותר ויותר תחומים הולכים ומפנים מקום גם לנשים בתפקדי ניהול בכירים (מנכ"לית אינטל, מנכ"לית פייסבוק בישראל, מנכ"לית אורבוטק, ניראה גם בטכנולוגיה וגם בפיננסיים לאט לאט חדירה של נשים לקדמת הבמה.) ואם זאת הדרך ארוכה והאתגר גדול.

שריל סנדברג, אחת הדמויות הבולטות בהשפעתה כמנהיגה מחוללת שינוי שמעבר לתפקידה כמנהלת התפעול של פייסבוק היא מובילת דעת קהל בכל הקשור לתפיסת הנשים את עצמן והשוני שיש לעשות על מנת ליצור מצב שוויוני והגון.

שריל סנדברג , נחשבת לאחת הנשים המשפיעות ביותר בעולם. הייתה עוזרת מחקר בבנק העולמי, ראש הסגל במחלקת האוצר של ארצות הברית. סגנית נשיא לענייני מכירות עולמיות ותפעול בגוגל ובעשור האחרון  כמנהלת הפיתוח העסקי והתפעול של פייסבוק. סנדברג מופיע מעל במות בכל העולם והקימה תנועה לשינוי חברתי תפיסתי של מקום האישה בכלל ובמקום עבודתה בפרט בשם LeanIn.org .מטרתה  להציג לעולם את אחת העוולות החברתיות הנפוצות בו, ולסייע לתיקונה. בעוד שרוב אזרחי העולם המערבי חווים התפתחויות מדעיות מעוררות השתאות, המצאות וחידושים שהדמיון הסביר לא מצליח להגות, ופריצות דרך אחרות שמשנות חיים ותרבויות – באותה שעה ממש מחצית מהאוכלוסייה מרוויחה פחות, מקבלת פחות הזדמנויות, ובאופן כללי מחונכת ומוכוונת לצייתנות, משניות וקורבנות. סנדברג טוענת לתגמול נשים על היותן יפות וצייתניות לעומת הענשת נשים אסרטיביות ושאפתניות*; טיפוח ביטחון עצמי בקרב בנים ביחס לעצמם וליכולותם לעומת העברת מסרים שליליים לבנות, שגורמים להן להרגיש מסוגלות פחות; פטור אוטומטי לגברים ממעורבות בחיי ילדיהם לעומת הוצאת חוזה מוות על נשים שמעזות לעשות זאת, ועוד. סנדברג מתייחסת גם ל על הצורך לומר את הדברים ולא לחשוש מתווית של פמיניסטית "שורפת חזיות"…

בספרה Lean In: Women, Work, and the Will to Lead/ Sheryl Sandberg, מתארת שריל סנדברג את משנתה וקוראת להצטרף אליה למלחמתה בשינוי תפיסתי במקומן של נשים בחברה . מנסה לתעל את ההשפעה ואת הניסיון שצברה במהלך חייה על מנת לסייע לנשים בעיקר לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהגיע אל מוקדי הכוח וההשפעה.

סנדברג ממפה שלוש בעיות עיקריות, שקיימות גם בישראל:

  1. מחסור בנשים בעמדות הנהגה והנהגה עסקית – נשים לדבריה, מאיישות 14% בלבד ממשרות הניהול, מהוות 18% מנציגי הקונגרס שנבחרו, ו-22 בלבד מתוך 197 ראשי המדינות. “נשים מתקדמות בכל התחומים מלבד הנהגה” – כך אמרה סנדברג בראיון ב’הארוורד ביזנס ריוויו’, “כבר 30 שנה שנשים מקבלות חצי מהתארים האקדמיים, אבל ההתקדמות לפסגה נעצרה. בעשור האחרון נשים בארה”ב החזיקו רק ב-14% מהמשרות הבכירות ביותר בוול סטריט, וב-17% ממושבי הדירקטוריונים”. אגב גם בישראל בכנסת הנוכחית  נשים מהוות מיעוט בולט, והפער בים מספר חברות לחברי הכנסת מצטמצם לאט יחסית לשאר מדינות העולם. השכלת חברות הכנסת גבוהה בממוצע בחמש שנים מזו של חברי הכנסת.
  2. העדר מגמת שיפור במעמדן של נשים בעשור האחרון בחברות האמריקאיות: “חדרי הישיבות מלאים עדיין בגברים, בדיוק כפי שהיו לפני עשר שנים”. כנ”ל בישראל.
  3. העדר קולן של נשים בקבלת החלטות, ולאור זאת קבלת החלטות פחות טובות.

אין ספק שבנקודות מוצא אלו הדרך עוד ארוכה ויש עוד הרבה לעשות על מנת לשפר את מעמדן של הנשים בנקודות מפתח כגורם משפיע ומעצב.

מחקרים רבים מעידים על השוני שבין גברים ולנשים בתפקידי ניהול וניראה כי דווקא העובדה שנשים מגיעות לתפקידי ניהול בכירים מחייב אותן להיות טובות יותר מגברים שכן המסוחה העומדת בפפניהן  איננה רק הכישורים ההשכלה והנסיון אלא גם בעיית המגדר שעל הסף מהווה חוצץ .

שריל סנדברג פעלה ופועלת לשפר את תנאי העבודה של נשים בכלל ואמהות בפרט יותר ויותר חניות לנשים בהריון , חדרי הנקה, יותר תאי שירותים , שעות עבודה יותר נוחות שמאפשרות השלמת שעות מהבית.  ועוד

שריל סנדברג בעיני מקור השראה לעשייה למען נשים בכלל ונשים בישראל בפרט!!!

 

כותבת המאמר הנה ד"ר מיכל שלי ברק, מי שנחשבת למובילה בארץ בתחום ההדרכה ואימון מנהלים בכירים.