מודל ע.צ.מ.ה העצמה אישית וקבוצתית

תהליך העצמה נמצא במרכז עיסוקם של בעלי תפקידים רבים. המנהל שמעוניין להעצים את עובדיו ,המורה שמעוניין להעצים את תלמידיו ,ההורה שמעוניין להעצים את ילדיו והמאמן שמעוניין להעצים את מאומניו .

העלאת הביטחון העצמי ,יצירת מודעות ליכולת ,בניית אמונה בעתיד ,פסיכולוגיה חיובית הנם מרכיבים חשובים בכל תהליך כזה.

פעמים רבות פונים אליי בבקשה להציע תהליך מובנה ולתת כלים פשוטים ויעילים להשגת העצמה .

הצורך בוער בכל מנהיג הן ברמה הארגונית והן ברמה המשפחתית לממש את הפוטנציאל ולראות את הילד ,מתאמן ,מנהל ,מודרך פורח ומצליח לממש את עצמו ואת שאיפותיו .

לאור זאת בניתי תהליך פשוט וקל ליישום בארבעה שלבים שמאפשר להתקדם וליצר לכל אחד תבנית מחשבתית רגשית שתסייע במימוש הפוטנציאל .

מדובר בארבע שאלות שעל כל מי שרוצה לבנות העצמה לעצמו או לאחרים לשאול .

התשובות לשאלות אלו הנן מרכיבי יסוד בבניית העצמה .על כן נדרש לענות עליהן בתשומת לב תוך הקפדה על הקשר והחיבור בין התשובות השונות שנתנו ובחינת הסינרגיה או הפערים בינהן .

ארבע השאלות גזורות מראשי התיבות של המילה " ע.צ.מ.ה"

ע – עצמי – האם אני יודע להגדיר מהן העוצמות שלי שנובעות מה"עצמי" שלי ?פעמים רבות כשאנשים מזהים מהם חוזקותיהם הפנימיות שנובעות מאופיים או ממיומנות שנרכשה לאורך זמן הם מבינים את החוזקות המרכזיות שיוכלו לשמש את בסיס העוצמה שלהם .ברור חוזקות אלו הינו ה "תרכיז" המרכזי של הנשמה ומבטא " מי אני בעולם"

צ – צרכים – האם אני יודע להגדיר מהם הצרכים הפנימיים שלי?לכל אחד מאוויים ורצונות רבים המשתנים עם הזמן (אסתר הארי)והיכולת לברר מתוכם אלו רצונות עומדים על צרכים בסיסיים ומדוע אני מרגיש את הצרכים הללו מרכזיים בהבנה מה מניע אותי ומה חשוב לי ומדוע?

מ – מטרות – האם הגדרתי את מטרותיי בברור? האם ברורות לי התוצאות שאליהן אני מעוניין להגיע והאם מטרות אלו מכסות את הצרכים שלי ומבוססות על העוצמות שלי?זה תמיד מעניין ומאתגר לראות שאנשים רבים זקוקים להכוונה על מנת להגדיר באופן ברור את מטרותיהם .מבע הפנים המתבהר שמבטא אדם שנהירות לו מטרותיו הנו אחד הסיפוקים המרכזיים בתהליך.

ה – התחייבות – מהן ההתחייבויות שהגדרתי לעצמי לאור מטרותיי?כיצד בניתי את ההתחייבות לעצמי?האומץ הנדרש לקום ולעשות את הצעד ולהתחייב לעצמי הנו הצעד שמקדם את הדברים מרמת התפיסה לרמת המעשה .המוכנות להתחייב הנה אבן דרך מרכזית בתהליך ההעצמה ומקדמת את המעגל לקראת המימוש

שימוש בארבע השאלות הללו בתהליך העצמה יקדם את התהליך ויבנה מסלול למימוש הפוטנציאל.