מהי ההנחיה המשימתית?

כוחה של קבוצה


ההנחיה המשימתית כהתמחות הינה חדשה יחסית בעולם "הנחיית קבוצות" והיא תולדה של ההבנה ההולכת ותופסת מקום של כבוד ועיקרה "יש ידע רב, ניסיון וידע אצל הקבוצה" – מכאן שהאתגר המרכזי הוא בהפקתו ובניתובו לצרכי הארגון או היחידים בו.

השיטה פותחה על ידי – דר' צבי ברק, מנכ"ל ומייסד קבוצת גישות למצוינות, מומחה למדעי ההתנהגות ומרצה למצוינות. בעל ניסיון רב בתחומי הניהול, התכנון וההדרכה, ומזה שנים עוסק בפיתוח ויישום מיומנויות מתחום מדעי ההתנהגות. גישתו זו זכתה להערכה רבה ומשמשת כבסיס לעבודת הקבוצה.

1

היבט ארגוני והיבט פרטני

המוטיבציה הראשונית, בהיבט הארגוני – ליצירת קבוצות למסגרת הנחיה משימתית היא בשאיפה לשפר תהליכים אירגוניים (תהליכי עבודה, העצמת עובדים, תקשורת בינאישית, גאוות יחידה וכו') תפוקות נמדדות (הגדלת מכירות, שיפור שירות, הגדלת היעילות, איכות וכו'…) ומיומנויות היחיד ו/או הצוות (יכולות ניהול ומנהיגות, הנעה ופיתוח עובדים, שיפור עבודת הצוות, קידום אינטרסים אישיים, פיתוח מיומנויות התנהגותיות וכו'),

ובהיבט אישי – יצירת קבוצות של יחידים אשר נדרשים לפעילות שתפוקתה נמדדת. המדידה תהא כמובן בהשגת יעדים או/ו בהגדרת תוצרים חברתיים, והתפתחות מקצועית.

2

כוחה של קבוצת המשימה

הנחת העבודה של ההנחיה המשימתית שבמסגרת הקבוצה נמצא הפתרון לאתגר שהוצב, ותפקידו של המנחה ליצור למשתתפים גירוי לחשיבה ולהתמודדות עם האתגר לכוון את התהליך הקבוצתי באופן יעיל ותועלתי ולהובילם לפתרון או לתוצאה הרצויה.

כאשר התפוקה הנדרשת מהמפגש הקבוצתי תואם את המטרות שהוגדרו למנחה מראש.

"הידע" לפתרון נמצא אצל הקבוצה ולא אצל המנחה.

3

תפקיד המנחה

כוחו של המנחה ובזה יתרונו שיש לו הכישורים והמיומנויות להפיק את הפוטנציאל המרבי מהמשתתפים ולנתבו לצרכי הארגון בסביבה בה הוא פועל.

ככלל, לקראת פעולות ההנחיה המשימתית יתקיים מפגש לאיתור צרכים עם הגורם הממונה ולתיאום ציפיות עמו לגבי התפוקות הנדרשות מהמפגש.

במקרים בהם מתקיימת הנחיית קבוצות בסדנה המורכבת מאנשים פרטיים, חשוב בתיאום הציפיות מול היחידים, להגיע להבנה לגבי מטרות הסדנה ותפוקותיה.

טרם המפגש יועבר "כתב התחייבות" (הצעה, תוכנית פעילות וכד') בה מוצג הנושא, מסגרת הזמן, מקום הפעילות התפוקות ואופן מדידתן.

4

זהות קבוצתית

מפגש ההנחיה המשימתית אמור ליצור זהות קבוצתית, משתפת פעולה עם מוטיבציה גבוהה מאוד לעמידה במשימותיה.

המנחה הוא שיוצר את אווירת המפגש, פתיחות המשתתפים, את הפשטת הנושאים שעולים, שמירה על מסגרת מפגש, סיעור מוחות, ניהול קונפליקטים, הנחיית הדיון, הפעלה של התנסויות להגברת תובנות של המשתתפים, שמירה על כבודם של המשתתפים והובלת הקבוצה אל עבר התפוקות שהוגדרו וסוכמו מראש.

המנחה המקצועי יציג לקבוצה את תפוקותיה ויחזק אותה על תוצאותיה.

במקרים של הנחיית קבוצות בארגונים, יציג המנחה לגורם הממונה את תפוקות המפגש והמלצתו לגבי המשך הפעילות.

5

תפוקות ההנחיה המשימתית

ההנחיה המשימתית נועדה לקדם אינטרסים של הארגון, הצוות ו/או היחיד והפרט.

אינטרסים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי במדדים חברתיים כמו שיפור אקלים, עבודת צוות, שיפור מוטיבציה, פיתוח גאוות יחידה, פתיחות לשינוי וכו'…

או מדדים תפוקתיים כמו שיפור מכירות, שיפור רווחיות, שיפור שירות, התאמת תהליכים  וכו'…

חשוב לציין שמודל ההנחייה המשימתית מתאים מאוד לקבוצות חברתיות, החל מצוות בי"ס שבו רוצים לשפר את האווירה, צוות מתנדבים בו רוצים לשפר מוטיבציה, קבוצת יחידים הבאים לסדנת תמיכה להרזיה, או הורים המגיעים למפגש הדרכה וכו.

הרעיון המוביל הוא שלפעילות יש מטרה ואנחנו מעוניינים שתפוקותיה או תוצאותיה – ימדדו במדדים שנקבעו מראש בהגדרת מטרת הפעילות.

6

לסיכום

ההנחיה המשימתית היא כלי חשוב מאוד בידי ארגונים ויחידים שמטרתו ליצור יתרון יחסי בסביבה התחרותית בה הם פועלים.

הצלחתה של קבוצת המשימה תלויה לחלוטין במיומנויותיו של המנחה המשימתי.

בכוחו של המנחה המקצועי להוביל הקבוצה אל עבר יעדיה ולהוכיח שחשיבותה של הפעילות באה לידי ביטוי בתפוקותיה.

  כיתות לימוד להשכרה

  מתחם גישות כנסים פועל תחת קבוצת גישות למצוינות ברחובות ומספק מתחם מרשים של כיתות/אולמות הדרכה, אימון ולימוד להשכרה. המרכז הינו מקום מושלם לכל אירוע, הדרכה או קורס, בין אם אתם...

  המשך קריאה

  פיתוח הדרכה בארגונים

  מה כולל התהליך: פיתוח הדרכה והכשרת עובדים בארגון חשובים לכל ארגון שרוצה למצות את הפוטנציאל שלו. הדרכה וסדנאות לעובדים עוזרים לרענון ומסייעים לפיתוח הארגון, הם מונעים שחיקה של עובדים ויוצרים תחושה...

  המשך קריאה

  הרצאות למנהלים

  אף על פי שהם סיימו די מזמן את הלימודים באוניברסיטה או במכללה, גם המנהלים זקוקים מדי פעם להעברת הרצאות למנהלים או להשתתפות בהרצאות אלה. ההרצאה היא דרך מהירה ויעילה לרענן את הידע...

  המשך קריאה

  קורס מנהלים

  מנהל טוב, כריזמטי, רגיש ומתחשב הוא מנהל אידיאלי עבור מרבית העובדים. אך מיהו מנהל טוב באמת? גם אם מדובר במנהל בעל תכונות מנהיגות מולדות, כדי לדעת לחלק פקודות לאחרים עליו...

  המשך קריאה
  מעבר לסרגל הכלים