להיות מקצוען בהנחייה- זווית מנחה מנחים

גב' סמדר כספי

קורס הנחיית קבוצות: התווית הדרך האישית למקצוע ההנחייה

בערב חנוכה, לפני 7 שנים, השתנו חיי המקצועיים. שיחת חולין שנהלתי עם אחד מחברי פתחה בפני עולם מקצועי שלם שעד אז היה נעלם מעיני.

הסיפור התחיל מספר שבועות לפני כן. הוזמנתי על ידי אחת מהחברות להעביר סדנא בנושא 'תקשורת אפקטיבית בסביבה גלובאלית'. זה היה תחום ייחודי, שבו היה לי יתרון משמעותי בעקבות לימודי ושהותי הממושכת בסין ובארצות הברית.

רציתי להכנס לתחום ההנחייה, ידעתי שיש לי ידע מקצועי בר ביקוש ותחומי עניין שאני אוהבת וטובה בהם. חשבתי שזה מספיק. התחייבתי להנחייה מבלי שהיה לי מושג על המורכבות של המקצוע ועל מהות הכישורים המקצועיים הנדרשים.

טעיתי.

למזלי, ערב חנוכה הגיע לפני מועד הסדנא שנקבע. חברי, שעבד במחלקת ההדרכה של אחת מהחברות הגדולות במשק, בחן את התלהבותי וצנן אותה במהירות. הוא שאל אותי מספר שאלות פשוטות:

– את יודעת מול מי את הולכת להעביר את הסדנא? מי יישב בחדר?

– את יודעת איך להתוות רציונל סדנא וכיצד לייצר עניין במשך 7 שעות רצופות?

– את מיומנת בניהול דיון? יש לך כלים להתמודדות עם התנגדויות?

– והשאלה הפשוטה לכאורה: את מבינה מה מצפים ממך ומה המטרה שלך?

אני מודה שהשאלות שלו בלבלו אותי בתחילה אבל מהר מאד הגעתי למסקנה והיא היתה ברורה:

אם זה מה שאת רוצה לעשות, רצוי שתלמדי איך לעשות את זה!

למחרת, כבר גלשתי באינטרנט, מחפשת אחר קורסים בנושא. לא ידעתי להגדיר לעצמי בדיוק מה אני רוצה אבל ככל שהתעמקתי בנושא כך סימנתי את הכיוון הרצוי לי.

וכך הגעתי לגישות לתוכנית להכשרת מנחי קבוצות.

בחוויה האישית שלי ידעתי והרגשתי שאני במקום הנכון. מחד-האווירה החיובית, ההנחייה המקצועית והמשתתפים בקבוצה איתם פיתחתי קשרים עמוקים וידידותיים. ומאידך- עיצוב הדרך המקצועית צעד אחר צעד, הפשטת הדברים לכדי כלים מעשיים וישומיים וההתנסויות והאימון שלנו כמשתתפים.

אני וחברי לקבוצה נכנסנו לקורס ההנחייה כמשתתפים וסיימנו אותו כמנחי קבוצות מקצועיים. חלקנו פנה להנחייה, משתתפים אחרים יישמו את הכלים במישור המקצועי והאישי שלהם. התחלנו כזרים זה לזה וסיימנו כחברים ועמיתים מקצועיים. מעל לכל ריחפה התובנה שהנחייה משימתית היא עולם ומלואו מבחינה מקצועית.

כך סללתי את דרכי המקצועית אט אט. התחלתי כמשתתפת, רכשתי כלים להנחייה, הפכתי למנחה בתחילת דרכה, העברתי סדנאות יומיות ואחר כך קורסים תהליכיים כגון קורסי מנהיגות וקורסי מנהלים. בהמשך נכנסתי לתהליך הכשרה של מנחי מנחים שבסופו התחלתי ללמד את המקצוע ולהכשיר מנחים נוספים.

כיום, לאחר שנים בהן הכשרתי מנחים ומנחי-מנחים אני משמשת כמנהלת הצוות המקצועי בגישות וכמנהלת האקדמית.

גם כמנחים בכירים אנחנו לא מפסיקים לשאול את עצמנו שאלות על מהות ההנחייה עבורנו ומהן המיומנויות הנרכשות של מנחי קבוצות אשר באות לידי ביטוי במסע המקצועי אותו אנחנו עוברים. נסיוני האישי והמקצועי מוביל אותי להתמקד בשלוש מיומנויות מרכזיות: שכלול אומנות ההתבוננות בתהליך הקבוצתי החוויתי ובמיומנויות המשתתפים, פיתוח המודעות העצמית ורכישת כלים פרקטיים להתנהלות כמנחה והמצאות תמידית בתהליך של למידה והפקת לקחים.

מיומנויות אלו מביאות אותי לצטט את לאה גולדברג במילותיה היפות:

"אך מי עיני נשר לו ויראנו

ומי לב חכם לו ויכירנו,

"מי לא יטעה, מי לא ישגה

מי יפתח לו הדלת?"

אני מזמינה אתכם להצטרף למסע אישי ומקצועי ומרתק. בואו לפתוח לרווחה את הדלת

 

לפרטים אודות קורס הנחיית קבוצות לחץ כאן