כיצד הפכתי להיות יועצת ארגונית

אני זוכרת את הרגע בו קיבלתי את ההמחאה הראשונה מהלקוחה –'הנועצת' כמו שנוהגים לכנותה ביעוץ ארגוני. זה לא היה בגלל גובה הסכום שנרשם, שלא היה ממש גבוה, אלא בגלל העובדה שהפכתי פתאום ליועצת ארגונית.

איך זה קרה לי? הנה הסיפור הכמעט מלא:

כעיתונאית ותיקה שכיסיתי תחומי מגוונים מפוליטיקה ועד נדל"ן, חשתי תחושת מיצוי, אחרי שנים של ראיונות וריצה אחרי חדשות וסקופים. את המסלול החדש שלי התחלתי בקורס הנחיית קבוצות בקבוצת גישות,(מומלץ כדינמיקה אישית) כשהקורס הסתיים מיד לאחריו התחיל הקורס השני- יעוץ ארגוני.

בשיעור הראשון לא בדיוק ידעתי מה אני עושה שם. שום דבר לא התחבר לעולם הקודם שלי, שכלל ראיונות, פגישות מרתקות, להכיר אנשים חדשים, להיות במרכז העשייה, לדעת הכל ומייד, וכמובן הכתיבה ואפקטיביות ההשפעה על דעת הקהל. נכון שתמיד היו לי עצות טובות למרואיינים שלי אבל מעולם לא קיבלתי על כך את הקרדיט או תשלום כלשהוא. למרות שאני בוגרת תואר שני במסלול ביקורת פנים, תחום המכיל בתוכו גם יעוץ ארגוני, חשתי שאני 'ירוקה' וחששתי שגם רואים את זה עלי….

המרצה , דרור ורדי, נראה מאושר בכל פעם שנכנס לכיתה. הוא חלק עמנו את ההנאה שבמקצוע גם מהפן האישי ועודד אותנו להתייעץ עימו בקשר לעתידנו המקצועי. עד שאזרתי אומץ לעשות כן, הבעתי בפניו את התלבטותי בקשר להמשך דרכי המקצועית. ורדי אמר בביטחון מלא שעוד כמה חודשים אני אדע בדיוק לאן נושבת הרוח.. והוא צדק!

השיעורים עצמם עברו ביעף, והיו מאתגרים, אם כי רוב הנוכחים בקורס יצאו עם תחושה שהם לא ממש יודעים איך עושים זאת בפועל. חיש מהר, מצאתי חבר שלא מכבר פתח עסק חדש והתלבט לגבי המשך דרכו. הוא הסכים שאייעץ לו, כחלק מעבודה לקורס, וחלק עימי את כל הסודות המקצועיים. היה מוכן לשמוע ממני איך הוא יוכל להתנהל הרבה יותר נכון וטוב. וזה פשוט עבד! כמובן שורדי היה שותף לשלבים השונים ונתן את הדגשים שלו.

ומה בהמשך? אצלי אלת המזל דפקה בדלת, ואולי זה היה מזל של מתחילים. החברה שלי, בעלת עסק, שיש לה יותר מעשר עובדות, עמדה לעבור למבנה גדול יותר וחלקה עימי את קשייה ששום דבר לא מתנהל אצלה כמו שצריך. סיפרתי לה שאני בתהליך למידה והיא קפצה עלי בהתלהבות:" תבואי לעזור לי.. תייעצי לי.. אני מבטיחה לשלם לך". למרות שעניתי שאני רק באמצע הקורס, היא לא הרפתה. התייעצתי עם ורדי מה לעשות והוא נתן לי את ברכת הדרך, כולל תמחור של השכר אותו אני אמורה לבקש.

האמת בפגישה הראשונה שלי איתה, רק הקשבתי לקשיים שהעלתה. רשמתי הכל בדיוק כמו שהייתי נוהגת ככתבת. והלכתי הביתה לחשוב איך ממשיכים מכאן.

התייעצתי עם ורדי מה בדיוק לעשות, והוא ענה לי שהוא סומך עלי שאמצא את הדרכים הנכונות על פי חומר הלימוד. אז לפי החוקר ג'ימס מאן, יש 12 שלבים בהכרות מול הנועץ, וכך פעלתי. להפתעתי ואולי לא, התוצאות ניכרו מיד, החברה עלתה על דרך המלך, המקום החדש שלה נחל הצלחה ,היחסים שלה עם העובדות השתפרו פלאים וכך גם נהלי העבודה במקום. הרגשתי מעולה, ואם תשאלו מדוע? אחרי שנים של כתיבה על מה אחרים עושים, חשתי תחושת עשייה ענקית משלי-ואת זה אף אחד לא סיפר לנו בקורס…

את ההמחאה הראשונה צילמתי ושלחתי לורדי בוואטס-אפ. לא היה מפרגן גדול ממנו. עד היום אנו בקשר, ואני מרגישה שיש לי כתובת להתייעצות אפילו שהקורס כבר הסתיים מזמן.

ואיך הגעתי ללקוחותיי הבאים-זה כבר סיפור אחר…