להיות מצוין עם ד"ר צבי ברק – מצוינות במעגלי החיים: על DNA ארגוני – והקשר לחג שבועות

 חג השבועות קשור קשר בלתי מנותק לחג הפסח – שבעה שבועות מהפסח.

במקורות היהודיים, החיבור מדגיש את הזיקה בין יציאה מעבדות לחירות- העצמאות הפיזית לבין החירות הרוחנית – מתן תורה.

ואיך זה קשור ל- DNA ארגוני?

ככלל, ארגונים משקיעים אנרגיה רבה בעצמאות הפיזית שלהם, החל במשרדים, מוצרים או/ו  שירותים, מנהלים, עובדים, משאבים, תקציבים וכו'… אין ספק זה חשוב, בלי זה אין ארגון, אין חברה, אין עסק..

מיותר לציין שלצורך כך משקיעים אנרגיות רבות של ניהול ועבודה, דיונים, פגישות, פיתוח, יצור, מכירות, שירות, ניהול כספים וכו'…

האמור נמצא בנתיב הקריטי של הישרדות הארגון ועיקר הפעילות היומיומית של האנשים נועדו לקדם מרכיב זה.

ומה על רוח הארגון?

יצירת אקלים ארגוני, מוטיבציה של אנשים, תקשורת בינאישית, נאמנות למשימה ולארגון, מסירות עובדים, טיפוח שחקני נשמה, או במילים אחרות מה על גיבוש ויצירת ה- DNA הארגוני.

מרכיבים אלה של רוח הארגון מובילים בסיומו של יום את הארגון כולו מהישרדות למצוינות.

האתגר המרכזי בדרך למצוינות נמצא באחריות הנהלות ומנהלים, הם אלה היוצרים ומגבשים תרבות ארגונית, חזון, ערכים, חוקים, טקסי מסורת ובשם כולל יוצרים את ה- DNA  של החברה ההופכת מטובה למצוינת. 

יוצריו של ה- DNA במקורות היהודיים השכילו להבין שהחירות הפיזית לא תחזיק את עצמה וחיברו לה את החירות הרוחנית באמצעות מתן התורה, עובדה… זה עובד כבר אלפי שנים.

בהתאם למסורת היהודית וברוח חג שבועות נאחל לכולנו שכפי שיש בנו ההכרח להשקיע בעצמאות הפיזית של החברה בכדי שתשרוד ותצליח.. כך שתהא בנו המוטיבציה להשקיע ב"רוח החברה" בכדי שהאמור יתממש ויניב פירות לאורך שנים רבות.

 

בידנו הדבר,

שלכם,

צביקה ברק

 

ולמי שמעוניין, מצורף ״אודות המסורת ומנהגי חג השבועות״.